Kieszonkowe

Najpopularniejsze w kolekcjach są zegarki kieszonkowe. Skomplikowane technicznie, mające swoje tajemnice i bogato zdobione – na mechanizmach, kopertach, dewizkach, są prawdziwymi dziełami sztuki.
Wiek XV przyniósł pierwszy zegarek kieszonkowy. Trudno uwierzyć, że klasyczny zegarek mechaniczny ma już ponad 400 lat. Prototyp dzisiejszego czasomierza wyszedł spod rąk Petera Henleina we wrześniu 1510. Norymberski zegarmistrz włożył mechanizm sprężynowy do przenośnego pudełka, budując w ten sposób prototyp zegarka kieszonkowego. Został wyprodukowany z żelaza. „Miał on formę puszki o średnicy 6 cm i wysokości 2 cm i przeszedł do historii jako jajko norymberskie”. Zegarek mógł pracować przez 40 godzin i był wystarczająco mały, by zmieścić się w kieszeni płaszcza lub w sakwie na pieniądze.
Kieszonkowe zegarki wykonywano w srebrnych i złotych kopertach, inkrustowano drogimi kamieniami, zdobiono i grawerowano. Najbogatsze były nagrodami w konkursach sportowych i wojskowych, sponsorowanych przez dwory panujące. Do pierwszej wojny każdy mężczyzna musiał posiadać dobrej klasy zegarek kieszonkowy. Im większy – tym lepszy. Dlatego niektóre z nich osiągały średnicę 6 centymetrów.
Elegancki kieszonkowy zegarek to idealny prezent dla mężczyzny ceniącego sobie tradycję, klasykę, wytworność, dbającego o spójny i nienaganny wizerunek. Dodatkowo może pełnić rolę biżuterii, podobnie jak spinki do mankietów lub sygnet.

Wyświetlanie jednego wyniku